Forum sportowe, dyskusyjne - Sport Twoją Pasją Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Polecane strony:


Poprzedni temat «» Następny temat
Nocne bóle nóg - przyczyny i sposoby radzenia sobie
Autor Wiadomość
massagewarsaw 

Dołączył: 11 Paź 2009
Posty: 27
Skąd: warszawa
Ostrzeżeń:
 2/3/4
Wysłany: 2009-10-11, 20:28   Nocne bóle nóg - przyczyny i sposoby radzenia sobie

"Panorama Leszczynska"
http://panorama.media.pl/content/view/286178/116/

Szarpiący ból pojawia się niespodziewanie, zwykle w nocy lub nad ranem. Jest przejmujący, obudzi nawet największego twardziela.

Zaczyna się od napięcia podudzia, które szybko przenosi się na mięśnie łydek. Zwykle nie jesteśmy wówczas w stanie ruszyć nogą. Po kilku minutach skurcz, bo o nim mowa, powoli cofa się, pozostaje jedynie nieprzyjemne uczucie bólu mięśni. Niestety, bywa, że nie opuszcza nas nawet przez kilka godzin.

Poważne choroby

- Każdy ból powinien być zdiagnozowany. Skurcze łydek to sygnał, że z całym naszym organizmem dzieje coś złego. Powód może być błahy i przejściowy, ale bywa, że jest to zwiastun naprawdę poważnych problemów, których bez pomocy specjalisty nie uda się rozwiązać. Dlatego nie wolno go bagatelizować – uważa lekarz rodzinny Edward Szendryk.

Choć skurcze łydek w większości przypadków przemijają same, warto mieć świadomość, że w ten sposób organizm sygnalizuje też niektóre choroby. Mogą świadczyć o cukrzycy, zwłaszcza, jeśli towarzyszą im: zmęczenie, utrata wagi, nadmierne pragnienie i podatność na infekcje. Bywają też pierwszym sygnałem różnych chorób naczyń krwionośnych na przykład miażdżycy, która obok chorób nowotworowych jest główną przyczyną zgonów w krajach rozwiniętych, bo prowadzi m.in. do zawałów serca i udarów mózgu.

Zmiany miażdżycowe objawiają się nie tylko kurczami łydek, ale także uczuciem ciągłego zmęczenia, zaburzeniami oddychania, drętwieniem rąk, nadwrażliwością na zimno oraz dokuczliwymi bólami głowy.

- Niestety, moje doświadczenie zawodowe pokazuje, że ludzie zwracają uwagę na kurcze łydek i obrzęki nóg dopiero wówczas, gdy niewydolność żylna jest naprawdę zaawansowana, a jej objawem są szpecące żylaki – przyznaje E. Szendryk.

Częściej bez niepokoju

Na szczęście skurcze łydek najczęściej nie świadczą wcale o poważnej chorobie, ale o przemęczeniu po wysiłku fizycznym. Okazuje się, że to częsta przypadłość sportowców, którzy przeforsują się podczas treningu.

- Skurcze powysiłkowe nie są chorobą – uspokaja doktor Szendryk. - Chyba każdy zdrowy człowiek doświadczył w swoim życiu takiego bólu. Pojawia się po zdobyciu górskiego szczytu lub zbyt forsownym marszu, do którego nasz organizm nie jest przyzwyczajony.

W grę wchodzą także zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Prościej rzecz ujmując chodzi o braki płynów oraz witamin i minerałów, przede wszystkim magnezu, potasu i wapnia. Skurcze łydek bywają również skutkiem odwodnienia organizmu w czasie upałów lub przemarznięcia zimą. Dokuczają także osobom, które zbyt intensywnie się odchudzają, zwłaszcza, jeśli ubogiej diecie towarzyszą środki przeczyszczające.

Dotyka też ciężarne

O krótkim, ale silnym bólu związanym ze skurczem łydek przekonało się wiele kobiet w ciąży. Niestety, to dość powszechna dolegliwość w stanie błogosławionym. Pojawiają się zwłaszcza w ostatnich dwóch miesiącach, ale niektóre przyszłe mamy zmagają się z nimi niemal przez cały okres oczekiwania na dziecko.

- Powodem może być utrudniony odpływ krwi z nóg, ucisk ciężarnej macicy na nerwy ścian miednicy lub też zbyt niski poziom wapnia i potasu albo nadmiar fosforu w organizmie – tłumaczy ginekolog położnik Małgorzata Warelis. - Zawsze podczas wizyty warto o tym poinformować swojego lekarza, na pewno przepisze odpowiedni preparat, który przyniesie ulgę.

Warto też zadbać o to, aby w codziennej diecie przyszłej mamy znalazły się produkty bogate w składniki, których organizmowi brakuje na przykład banany, pomidory, orzechy, migdały, fasola, ziemniaki w mundurkach, ciemna czekolada, a także jogurty i mleko.

Rady na skurcze

Oprócz preparatów uzupełniających brakujące minerały i dobrej diety, jest też kilka domowych sposobów, pozwalających zapobiegać skurczom łydek.

Pomocny jest na pewno masaż łydek przed snem, a także używanie maści rozgrzewających i ciepłe okłady, kąpiel lub prysznic. Dobrym orężem w walce z tą dolegliwością jest też odpoczynek z nogami uniesionymi nieco wyżej.

- Radzę nie zapominać o płynach. Nasz organizm naprawdę potrzebuje od 1,5 do 2 litów płynów dziennie – przypomina E. Szendryk.

Z kolei, aby złagodzić ból w momencie pojawienia się skurczu w łydce należy wyprostować nogę w stawie kolanowym, unieść ją nieco wyżej oraz przygiąć mocno - nie rozprostowywać - stopę w stawie skokowym.

ANNA MACHOWSKA
_________________
http://massagethai.info kurs masaż tajski, indonezyjski, tajskimi stemplami ziołowymi, tajskiego masażu stop warszawa poznan koszalin kielce. Orientalne olejki eteryczne http://massagelondon.org massage therapy centre London thai
 
 
Ann 


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 02 Cze 2010
Posty: 108
Skąd: Bielsko
Wysłany: 2010-07-21, 13:03   

Ja mam cos podobnego choć nie wiem czy to .. :-/ Ja mam takie skurcze w nogach w nocy ze musze szybklo zaczac ruszac nogami bo jak leza bez ruchu to sa nie do zniesienia takie nie przyjemne uczucie w nich mam. I wtedy musze wstac i pocwiczyc pozginac sie porobic przysiady i przechodzi , ciekawe co to ? :roll:
_________________
:)
 
 
elizabeth 


Dołączyła: 17 Cze 2010
Posty: 32
Skąd: wrocław
Wysłany: 2010-07-21, 14:06   

u dzieci często są określane jako bóle wzrostowe

bóle wzrostowe występują u 25 - 40 proc. dzieci.
Nie ma też jednej teorii, która wyjaśniałaby przyczyny.
Niektórzy lekarze upatrują ich w dużej aktywności fizycznej większości kilkulatków, m.in. skakaniu, bieganiu, która forsuje mięśnie.

Amerykańscy naukowcy wysunęli inną hipotezę. Skoro kończyny rosną głównie w nocy, to można wysnuć wniosek, że proces wzrostu postępuje skokowo i jest intensywniejszy podczas snu.
Jak to tłumaczą? Płytki wzrostowe, które znajdują się na zakończeniach kości, zbudowane są z delikatnej tkanki. Ulegają więc ściśnięciu, kiedy dziecko chodzi lub biega, a to spowalnia wzrost. Zaległości nadrabiane są podczas snu dziecka. Nie ma wtedy ucisku na płytki i mogą się one swobodnie rozwijać. Kości rosną szybciej, co jednak może powodować ból.
 
 
massagewarsaw 

Dołączył: 11 Paź 2009
Posty: 27
Skąd: warszawa
Ostrzeżeń:
 2/3/4
Wysłany: 2010-07-21, 14:08   kurs masaz tajski

nie jestem tylko pewien, czy ania jest dzieckiem i czy twoja odpowiedz dotyczy jej
_________________
http://massagethai.info kurs masaż tajski, indonezyjski, tajskimi stemplami ziołowymi, tajskiego masażu stop warszawa poznan koszalin kielce. Orientalne olejki eteryczne http://massagelondon.org massage therapy centre London thai
 
 
Ann 


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 02 Cze 2010
Posty: 108
Skąd: Bielsko
Wysłany: 2010-07-23, 11:48   

Ann nie oznacza Ania :evil: a że dzieckiem nie jestem to i owszem..
_________________
:)
 
 
Przekliniak 


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 26 Maj 2010
Posty: 34
Skąd: podbeskidzie
Wysłany: 2010-07-26, 11:33   

ja też miewam takie bóle nóg, czasami jest to związane ze zmęczeniem jak za dużo się uchodzę w szczególności jak jest ciepło, a ja mam nieodpowiednie buty, bądź jak wychłodzę nogi, np jadę sobie na rowerku późnym wieczorkiem w spodenkach jak już jest zimno :mrgreen: bóle zdążają się też od jelita, tzn. jak najemy się na noc to później ból pulsuje mi do samych stóp, ale to już chyba zależy od organizmu :lol:
 
 
Ann 


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 02 Cze 2010
Posty: 108
Skąd: Bielsko
Wysłany: 2010-07-26, 12:30   

od jelit do stóp?... :?: :roll: :-/
_________________
:)
 
 
Przekliniak 


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 26 Maj 2010
Posty: 34
Skąd: podbeskidzie
Wysłany: 2010-07-26, 13:12   

Ann napisał/a:
od jelit do stóp?... :?: :roll: :-/

owszem, większość naszych dolegliwości jest związanych z naszymi podrobami ale nie każdy o tym wie. nieraz boli nas głowa wydaje się nam, że od zmęczenia- może i tak ale nie raz boli nas od jedzenie niestrawionego, które np. zjedliśmy późno, bądź było ciężko strawne. kiedyś miałam niesamowity ból w klatce, było mi niedobrze, myślałam, że to zawał okazało się, że to dolegliwość związana z wątrobą i trzustką, która źle pracuje. no i nogi też mnie bolą od jelita. jedyne dolegliwości jakie mam to właśnie związane z podrobami ale od nich boli nieraz reszt narządów. zresztą to zależny od organizmu :->
 
 
massagewarsaw 

Dołączył: 11 Paź 2009
Posty: 27
Skąd: warszawa
Ostrzeżeń:
 2/3/4
Wysłany: 2012-03-18, 05:05   http://massagethai.info kursy masazu tajskiego warszawa

Przekliniak napisał/a:
ja też miewam takie bóle nóg, czasami jest to związane ze zmęczeniem jak za dużo się uchodzę w szczególności jak jest ciepło, a ja mam nieodpowiednie buty, bądź jak wychłodzę nogi, np jadę sobie na rowerku późnym wieczorkiem w spodenkach jak już jest zimno :mrgreen: bóle zdążają się też od jelita, tzn. jak najemy się na noc to później ból pulsuje mi do samych stóp, ale to już chyba zależy od organizmu :lol:

masz szczescie, ze to nic groznego. Jak juz wiesz, ze cieplo, zmeczenie, obcisle buty i zimno nie sa dobre, to unikaj ich.

trudno powiedziec, dlaczego bol nog po poznym jedzeniu - moze ucisk na nerw kulszowy z powodu jakiejs szczegolnej budowy kregoslupa. Ale tylko strzelam. Moze wlasnie z tym powinienes sie zglosic do lekarza, przy okazji wizyty z czyms powazniejszym
_________________
http://massagethai.info kurs masaż tajski, indonezyjski, tajskimi stemplami ziołowymi, tajskiego masażu stop warszawa poznan koszalin kielce. Orientalne olejki eteryczne http://massagelondon.org massage therapy centre London thai
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  



 Asport.pl - Sklep ze sprzętem sportowym   SportFakty.pl - Aktualności sportowe   Kluby-sportowe.com.pl - baza polskich klubów sportowych   Nasi pozostali partnerzy

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Support forum phpbb by phpBB3 Assistant - Statystyki wizyt
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies stron grupy WEB-COM.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.